Dolarové bankovky: Platnost a co s nimi, když končí

Dolarové Bankovky Platnost

Historie dolarových bankovek

První papírové dolary spatřily světlo světa během americké občanské války v roce 1861. Tehdy šlo o nouzové řešení nedostatku mincí. Tyto první bankovky se od dnešních značně lišily - byly tištěny pouze zelenou barvou na rubové straně. Postupně se vzhled dolarových bankovek měnil a zdokonaloval, aby se zamezilo padělání. V roce 1929 došlo k zásadní změně - bankovky se zmenšily na dnešní rozměry a na lícní straně se objevily portréty významných amerických osobností, jako je George Washington na jednodolarové bankovce nebo Abraham Lincoln na pětidolarové.

Platnost starších emisí

Starší emise bankovek a mincí mohou ztratit platnost, a to z různých důvodů. Nejčastěji se jedná o zavedení nové emise s vylepšenými bezpečnostními prvky nebo změnou designu. Obvykle existuje přechodné období, během kterého lze staré i nové bankovky a mince používat souběžně. Po uplynutí tohoto období přestanou starší emise být zákonným platidlem a je nutné je vyměnit za nové. Informace o platnosti bankovek a mincí a o případných výměnách poskytuje centrální banka dané země. Výměna starších emisí za nové je obvykle možná po неопределенную dobu.

Bezpečnostní prvky na bankovkách

Bankovky jsou vybaveny řadou bezpečnostních prvků, které znesnadňují jejich padělání. Mezi základní ochranné prvky patří vodoznak, viditelný při pohledu proti světlu, a ochranný proužek s mikrotextem, který je zapuštěn do papíru. Dále jsou na bankovkách použity speciální barvy, které mění barvu v závislosti na úhlu pohledu. Součástí ochrany jsou i reliéfní prvky, které jsou hmatatelné. Pro ověření pravosti bankovky je důležité zkontrolovat více bezpečnostních prvků současně.

Poškozené a opotřebované bankovky

Poškozené bankovky, ať už natržené, propálené nebo popsané, můžou ztratit svou platnost. Pokud jsou poškozené jen lehce, například rohem natržené, obchodníci je obvykle přijímají. Vážněji poškozené bankovky je nutné vyměnit v bance. Opotřebované bankovky, ačkoliv platné, můžou být v oběhu méně praktické. Pokud máte staré a ošoupané bankovky, doporučuje se je vyměnit za nové v bance. Výměna poškozených a opotřebovaných bankovek je v bankách standardní službou a je obvykle zdarma.

Směnárny a banky

Výměna peněz v České republice je možná v bankách, směnárnách nebo na poště. Směnárny obvykle nabízejí výhodnější kurzy než banky, ale je důležité si dát pozor na skryté poplatky. Před výměnou peněz si vždy ověřte aktuální kurz a poplatky. Většina směnáren se nachází v turistických oblastech a na letištích. Banky jsou obecně spolehlivější než směnárny, ale jejich kurzy bývají méně výhodné.

Pro výběr hotovosti z bankomatu je nejlepší použít debetní kartu. Kreditní karty jsou akceptovány ve většině obchodů a restaurací, ale za jejich použití se často platí poplatky.

Falešné dolary a jejich rozpoznání

Padělané dolary jsou bohužel realitou. Naštěstí existují způsoby, jak je rozpoznat a chránit se před podvodem. Věnujte pozornost detailům na bankovkách. Pravé dolary mají specifickou texturu, která je na omak drsnější. Vodoznak s portrétem prezidenta je viditelný proti světlu a měl by být z obou stran bankovky shodný. Bezpečnostní proužek zapuštěný do papíru s nápisem "USA" a číslicí nominální hodnoty je dalším důležitým znakem. Pokud si nejste jisti pravostí bankovky, porovnejte ji s jinou, o které víte, že je pravá. V případě pochybností se obraťte na banku nebo policii.

Tipy pro cestování s dolary

Při cestování s dolary se vyplatí znát pár tipů. Směnu si dobře promyslete – v Česku obvykle dostanete výhodnější kurz než v turistických destinacích. Vždy si ale nejprve ověřte aktuální kurzy a poplatky. Pokud je to možné, plaťte kartou, vyhnete se tak nutnosti nosit u sebe hotovost. Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat limity na kartě a informovat banku o plánované cestě, abyste předešli blokaci karty. V některých zemích je běžné platit spropitné, mějte proto u sebe vždy menší bankovky.