Firemní auto třetí osobě: Kdy je půjčení v pořádku a kdy hrozí průšvih?
Smluvní podmínky
Zapůjčení firemního auta třetí osobě, ať už se jedná o obchodního partnera, rodinného příslušníka nebo kohokoli jiného, s sebou nese specifická pravidla a rizika. Je nezbytné, aby takové zapůjčení bylo ošetřeno řádnou smlouvou, která jasně stanoví podmínky užívání vozidla. Smlouva by měla obsahovat identifikaci všech zúčastněných stran, tedy jak zapůjčitele (firmy), tak i vypůjčitele (třetí osoby), a také přesnou identifikaci zapůjčeného vozidla. Dále je nutné ve smlouvě jasně vymezit účel zápůjčky a dobu, po kterou bude vozidlo vypůjčiteli k dispozici. Nedílnou součástí smlouvy jsou i pravidla užívání vozidla. Ta by se měla týkat zejména odpovědnosti za škodu, povinnosti řídit vozidlo pouze s platným řidičským oprávněním a v souladu s dopravními předpisy, zákazu požívání alkoholu a jiných omamných látek před a během řízení, a případných dalších omezení, například zákazu kouření ve vozidle. Smlouva by měla dále upravovat i otázku pojištění vozidla a odpovědnosti za škodu. Je důležité, aby bylo jasné, kdo a v jakém rozsahu nese odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla v době zápůjčky. V neposlední řadě by smlouva měla obsahovat i ustanovení o předání a vrácení vozidla, a to včetně data, času a místa, a dále i informace o stavu vozidla v okamžiku jeho předání a převzetí. Vzorová smlouva o zápůjčce motorového vozidla je dostupná na mnoha webových stránkách, nicméně vždy je vhodné konzultovat její obsah s právníkem, aby byla smlouva v souladu s aktuální legislativou a chránila zájmy obou smluvních stran.
Souhlas firmy
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese jistá rizika a právní úskalí. Proto je nezbytné, aby k takovému kroku dal zaměstnavatel, jakožto vlastník vozidla, jednoznačný souhlas. Tento souhlas by měl být vždy písemný a obsahovat veškeré důležité náležitosti. Mezi ně patří identifikace zúčastněných stran, tedy zaměstnavatele, zaměstnance, kterému je vozidlo svěřeno, a třetí osoby, které bude vozidlo dále zapůjčeno. Dále je nutné uvést přesnou identifikaci vozidla, dobu zápůjčky a účel, ke kterému je vozidlo zapůjčováno.
Důležitou součástí souhlasu firmy je i vymezení odpovědnosti za škodu. Zaměstnavatel by měl jasně stanovit, kdo nese odpovědnost za případnou škodu způsobenou provozem vozidla třetí osobou. Doporučuje se také sjednat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, které bude krýt i situace, kdy je vozidlo řízeno třetí osobou se souhlasem zaměstnavatele.
Zaměstnavatel by měl mít k dispozici jasná pravidla pro zapůjčení firemního auta třetí osobě. Tato pravidla by měla být součástí vnitřních předpisů firmy a seznámeni by s nimi měli být všichni zaměstnanci. Pravidla by měla upravovat podmínky, za kterých je možné firemní auto třetí osobě zapůjčit, postup pro získání souhlasu zaměstnavatele a další důležité aspekty. Dodržování těchto pravidel je důležité pro minimalizaci rizik a zajištění bezproblémového průběhu zápůjčky.
Pojištění vozidla
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese i otázku pojištění. V první řadě je nutné ověřit, zda vaše stávající pojistná smlouva zahrnuje i řízení jinou osobou než vámi. Některé pojistky to povolují automaticky, jiné vyžadují dodatečné připojištění. Bez tohoto připojištění riskujete, že v případě nehody vám pojišťovna neuhradí škodu. Důležité je také seznámit se s pravidly pro zapůjčení firemního auta třetí osobě, která vaše firma má. Tato pravidla by měla jasně stanovit, kdo smí firemní auto řídit, za jakých podmínek a jaká jsou jeho práva a povinnosti. Může se jednat o písemnou smlouvu, která bude obsahovat i informace o pojištění a odpovědnosti za škodu. Nezapomeňte, že i drobná chyba v dokumentaci nebo nedorozumění ohledně pojištění může mít v případě nehody nepříjemné finanční důsledky. Proto se vyplatí věnovat této problematice dostatečnou pozornost a vše si předem důkladně ověřit.
Odpovědnost za škodu
V případě zapůjčení firemního auta třetí osobě je důležité mít na paměti, že odpovědnost za škodu se řídí zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Obecně platí, že ten, kdo škodu způsobí, je povinen ji nahradit. Pokud tedy třetí osoba způsobí škodu s firemním autem, je primárně odpovědná ona. Nicméně, i firma jakožto vlastník vozidla může nést určitou odpovědnost.
Aby se firma vyhnula případným sporům a finančním ztrátám, je nezbytné mít jasně stanovená pravidla pro zapůjčení firemního auta třetí osobě. Tato pravidla by měla být písemná a obsahovat:
- identifikaci oprávněných osob k užívání vozidla,
- účel, pro který lze vozidlo užívat,
- doba zapůjčení,
- povinnosti uživatele (např. tankování, údržba),
- pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Důležité je také, aby si firma ověřila, zda má uživatel platný řidičský průkaz a zda splňuje další podmínky pro řízení motorového vozidla. V případě nehody je pak nutné postupovat standardním způsobem, tj. přivolat policii, sepsat záznam o nehodě a kontaktovat pojišťovnu.
Použití služebního vozidla třetí osobou, i s povolením zaměstnavatele, s sebou nese značná rizika. Je nezbytné mít jasně stanovená pravidla a písemné souhlasy, aby se předešlo potenciálním sporům a právním komplikacím.
Zdeněk Pospíšil
Správní delikty
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese i riziko spáchání správního deliktu. Zákon o provozu na pozemních komunikacích jasně stanovuje, kdo je zodpovědný za provoz vozidla. V případě, že je firemní auto zapůjčeno třetí osobě a ta se dopustí přestupku, odpovědnost nenese jen řidič, ale i provozovatel vozidla, tedy firma. To platí i v případě, že firma o přestupku nevěděla. Mezi typické přestupky, kterých se může třetí osoba s firemním autem dopustit, patří překročení rychlosti, jízda na červenou nebo parkování na nepovoleném místě. V takovém případě hrozí firmě pokuta, a to i v řádu desítek tisíc korun. Aby se firma vyhnula riziku pokuty, je nezbytné mít nastavena jasná pravidla pro zapůjčení firemního auta třetí osobě. Ta by měla zahrnovat zejména identifikaci řidiče, účel zápůjčky, dobu trvání zápůjčky a podmínky užívání vozidla. Důležité je také seznámit třetí osobu s těmito pravidly a nechat si potvrdit jejich převzetí. V případě, že firma tato pravidla nemá nastavena, vystavuje se riziku, že v případě sporu nebude schopna prokázat, že třetí osoba vozidlo užívala v rozporu s jejími pokyny.
Povinnosti řidiče
Při zapůjčení firemního auta třetí osobě nese řidič, tedy osoba, které je vozidlo zapůjčeno, plnou odpovědnost za provoz vozidla v souladu se zákony a předpisy České republiky. To zahrnuje, ale není omezeno na:
- Držení platného řidičského oprávnění pro danou kategorii vozidla.
- Dodržování všech pravidel silničního provozu, včetně dodržování rychlostních limitů, zákazu požití alkoholu a drog před jízdou a během ní, a používání bezpečnostních pásů.
- Zajištění bezpečnosti všech spolucestujících ve vozidle.
- Řádné a ohleduplné chování vůči ostatním účastníkům silničního provozu.
- Okamžité hlášení jakékoli nehody, poškození nebo technické závady vozidla odpovědné osobě ve firmě.
- Předcházení vzniku škod na vozidle a jeho vybavení.
- Používání vozidla pouze k účelům, které byly předem schváleny firmou.
- Dodržování pokynů a pravidel stanovených firmou pro užívání firemních vozidel.
V případě porušení výše uvedených povinností nese řidič plnou odpovědnost za způsobené škody a může být firmou sankcionován.
Dokumentace jízdy
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese i povinnost vést řádnou dokumentaci jízdy. Tato evidence je klíčová pro sledování využití vozidla, řešení případných pojistných událostí a také pro daňové účely. Základním dokumentem je kniha jízd, která by měla obsahovat datum jízdy, jméno a příjmení řidiče, cílovou destinaci, účel cesty a stav tachometru před a po jízdě. Důležité je, aby kniha jízd byla vedena čitelně a srozumitelně a aby byla podepsána jak řidičem, tak i osobou odpovědnou za svěření vozidla. V případě, že firma využívá elektronickou evidenci jízd, je nutné zajistit, aby systém splňoval všechny zákonné požadavky. Pravidla pro zapůjčení firemního auta třetí osobě by měla jasně stanovit, kdo je zodpovědný za vedení dokumentace jízdy a jaké jsou případné sankce za její nevedení. Doporučuje se také sepsat protokol o předání vozidla, ve kterém bude zaznamenán stav tachometru, případné poškození a datum a čas předání. Tento protokol by měl být podepsán jak osobou, která vozidlo přebírá, tak i osobou odpovědnou za jeho svěření. Dodržování pravidel pro dokumentaci jízdy je důležité nejen z právního hlediska, ale také pro udržení přehledu o využívání firemních vozidel a minimalizaci rizik spojených s jejich provozem.
Rizika zneužití
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese řadu rizik, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost. V první řadě je nutné si uvědomit, že odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla nese vždy jeho provozovatel, tedy firma. Pokud tedy třetí osoba způsobí s firemním autem nehodu, bude firma zodpovědná za náhradu škody. Dalším rizikem je možnost zneužití vozidla k protiprávní činnosti. Pokud by třetí osoba s firemním autem spáchala trestný čin, mohla by se firma dostat do nepříjemné situace a nést za to právní následky. V neposlední řadě je nutné myslet i na pojištění. Většina pojistných smluv totiž nekryje škody způsobené třetí osobou, která není v pojistné smlouvě uvedena jako oprávněný řidič. Před zapůjčením firemního auta třetí osobě je proto nezbytné důkladně zvážit všechna rizika a nastavit jasná pravidla pro jeho užívání. Mezi základní pravidla by mělo patřit písemné schválení zapůjčení ze strany firmy, určení přesného časového období, po které je vozidlo zapůjčeno, a stanovení podmínek užívání, například omezení počtu kilometrů nebo zákazu jízdy do zahraničí. Důležité je také ověřit si, zda má třetí osoba platný řidičský průkaz a zda splňuje všechny zákonné podmínky pro řízení motorových vozidel.
Vlastnost | Pravidla pro zaměstnance | Pravidla pro třetí osoby |
---|---|---|
Povolení k řízení | Řidičský průkaz platný v ČR | Řidičský průkaz platný v ČR + ověření platnosti v jiných zemích dle potřeby |
Věk řidiče | Minimálně 21 let | Minimálně 25 let |
Doba zápůjčky | Maximálně 14 dní v kuse | Maximálně 7 dní v kuse |
Alternativy zapůjčení
Zapůjčení firemního auta třetí osobě s sebou nese jistá rizika a komplikace. Naštěstí existují alternativy, které mohou být výhodnější a bezpečnější. Místo půjčování firemního auta zvažte tyto možnosti:
Náhrada cestovních výdajů: Pokud třetí osoba potřebuje auto pro služební cestu, je často jednodušší a efektivnější proplatit jí cestovní výdaje. Tím se vyhnete rizikům spojeným s řízením firemního auta někým jiným a zároveň máte jasný přehled o nákladech.
Pronájem auta: Pro krátkodobé potřeby je ideální pronájem auta od specializované autopůjčovny. Na trhu je mnoho autopůjčoven s širokou nabídkou vozů, takže si třetí osoba může vybrat auto přesně podle svých potřeb. Navíc je pronájem auta často pojištěn pro případ nehody.
Taxi služby a sdílená doprava: Pro kratší cesty po městě jsou taxi služby a sdílená doprava, jako je Uber nebo Bolt, pohodlnou a dostupnou alternativou. Tyto služby jsou snadno dostupné a platba probíhá elektronicky, což zjednodušuje administrativu.
Veřejná doprava: V některých případech může být nejlepším řešením využití veřejné dopravy, zejména pokud se jedná o cestu do většího města s dobrou dostupností. Veřejná doprava je šetrná k životnímu prostředí a často i cenově výhodnější než ostatní možnosti.
Při výběru nejvhodnější alternativy zvažte délku cesty, účel cesty a samozřejmě preference třetí osoby. Důležité je zvolit možnost, která bude bezpečná, efektivní a zároveň bude vyhovovat všem zúčastněným stranám.
Publikováno: 03. 09. 2024
Kategorie: právo