Jihokorejský won: Vše, co potřebujete vědět

Jihokorejský Won

Historie wonu

Jihokorejský won má bohatou historii, která odráží vývoj země. První won byl zaveden v roce 1902, kdy Korea byla pod japonskou nadvládou. Tento won nahradil dřívější měnu, korejský jang, a byl navázán na japonský jen. Po osvobození Koreje v roce 1945 byl won znovu zaveden jako oficiální měna, ale jeho hodnota byla nestabilní kvůli korejské válce. V roce 1962 byla provedena měnová reforma, která zavedla druhý won v poměru 100:1 k původnímu wonu. Tento krok pomohl stabilizovat měnu a podpořit ekonomický růst. V roce 1980 prošel won dalším přechodem na systém volně plovoucího kurzu, čímž se stal více ovlivňován tržními silami. Od té doby se won stal jednou z nejstabilnějších a nejrozšířenějších měn v Asii.

Vydávání a regulace

Za vydávání jihokorejského wonu odpovídá Bank of Korea (BOK), což je centrální banka Jižní Koreje. BOK má výhradní právo emitovat bankovky a mince wonu.

Won byl zaveden v roce 1962, čímž nahradil dřívější měnu hwan.

Cílem BOK je udržovat cenovou stabilitu a podporovat zdravý finanční systém v Jižní Koreji.

K dosažení těchto cílů BOK používá různé nástroje měnové politiky, včetně stanovení úrokových sazeb a operací na volném trhu.

Hodnota wonu se určuje na devizovém trhu a je ovlivňována faktory, jako jsou úrokové sazby, inflace a ekonomický růst.

Vláda Jižní Koreje hraje roli v regulaci finančního systému, ale BOK si zachovává nezávislost v měnové politice.

To znamená, že BOK může činit rozhodnutí o měnové politice bez politického vměšování.

Tato nezávislost je považována za důležitou pro udržení důvěryhodnosti BOK a stability jihokorejského wonu.

Won je plně směnitelná měna, což znamená, že ji lze volně směňovat za jiné měny.

V Jižní Koreji se běžně používají kreditní karty a debetní karty, ale hotovost je stále široce používána, zejména pro menší transakce.

Jihokorejský won (₩, KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv se chony v běžném platebním styku nepoužívají. Vydává jej Bank of Korea.

Zdeněk Dvořáček

Bankovky a mince

Jihokorejský won (₩, KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se již v běžném platebním styku nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. V oběhu se nachází bankovky o hodnotách 1 000 ₩, 5 000 ₩, 10 000 ₩ a 50 000 ₩. Každá bankovka zobrazuje významnou osobnost korejské historie a kulturní motivy. Například na bankovce 1 000 ₩ naleznete podobiznu významného korejského filozofa Yi I, zatímco bankovka 50 000 ₩ nese portrét Shin Saimdang, známé umělkyně a kaligrafky. Kromě bankovek se používají také mince v hodnotách 10 ₩, 50 ₩, 100 ₩ a 500 ₩. Na mincích jsou vyobrazeny symboly typické pro Koreu, jako je například květ ibišku, národní květ Jižní Koreje.

Nominální hodnoty

Jihokorejský won (značený ₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Won je rozdělen na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v praxi nepoužívají a ceny se zaokrouhlují na nejbližší won. Bankovky wonu jsou vydávány v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Na bankovkách jsou vyobrazeny významné osobnosti a památky Jižní Koreje. Například na bankovce 1 000 wonů je vyobrazen Yi I, významný konfuciánský učenec z období dynastie Čoson. Na bankovce 5 000 wonů je zobrazena Sin Saimdang, známá malířka a kaligrafka z 16. století. Bankovka 10 000 wonů nese portrét krále Sejonga Velikého, který je známý pro vytvoření korejského písma hangul. A konečně, na bankovce 50 000 wonů je vyobrazena Shin Yun-bok, slavná malířka z období dynastie Čoson. Kromě bankovek existují také mince wonu, a to v hodnotách 10, 50, 100 a 500.

Kurz wonu

Jihokorejský won (označovaný ₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. V oběhu jsou mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů a bankovky v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů. Won spravuje Bank of Korea, která sídlí v hlavním městě Soulu. Kurz wonu vůči americkému dolaru a dalším světovým měnám se stanovuje na devizovém trhu. Pro Čechy je kurz wonu důležitý z hlediska obchodu a cestovního ruchu. Jižní Korea je významným obchodním partnerem České republiky a zároveň oblíbenou turistickou destinací. Pokud se chystáte do Jižní Koreje, je vhodné si vyměnit peníze předem, ať už v bance nebo ve směnárně, abyste získali výhodnější kurz než na letišti.

Vliv na ekonomiku

Jihokorejský won je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho hodnota a stabilita mají zásadní vliv na ekonomiku země. Silný won může zlevnit dovoz, což prospívá spotřebitelům a firmám závislým na dovozu surovin. Na druhou stranu to může ztížit exportéry, protože jejich zboží se stává na zahraničních trzích dražší. Slabý won naopak zdražuje dovoz, ale podporuje export, jelikož zboží se stává pro zahraniční kupce dostupnější. To může vést k růstu exportu a stimulaci ekonomického růstu. Kurz wonu je ovlivňován řadou faktorů, včetně úrokových sazeb, inflace, obchodní bilance a globální ekonomické situace. Jihokorejská centrální banka se snaží udržovat stabilitu wonu a regulovat jeho kurz intervencemi na devizovém trhu.

Jihokorejský won (KRW)
Funkce Hodnota
Kód měny KRW
Symbol
Bankovky 1 000 ₩, 5 000 ₩, 10 000 ₩, 50 000 ₩
Mince 10 ₩, 50 ₩, 100 ₩, 500 ₩

Zajímavosti o wonu

Jihokorejský won je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho ISO 4217 kód je KRW a oficiální symbol je ₩. Won se dělí na 100 chonů, ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. Zajímavostí je, že slovo "won" má stejný původ jako japonský jen a čínský jüan, všechny tři názvy pocházejí z čínského znaku pro "kulatý". Bankovky wonu jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Na bankovkách jsou vyobrazeny významné osobnosti korejské historie a kultury, například král Sejong Veliký, filozof Yi I nebo malířka Sin Saimdang. Na zadní straně bankovek se nacházejí motivy z korejského umění a přírody. Jihokorejský won je volně směnitelná měna a je považován za stabilní měnu rozvinutého hospodářství.

Budoucnost wonu

Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho hodnota je ovlivňována řadou faktorů, včetně ekonomického růstu země, inflace a měnové politiky Bank of Korea. V posledních desetiletích zaznamenal won značný růst a stal se jednou z hlavních asijských měn. Budoucnost wonu je úzce spjata s budoucností jihokorejské ekonomiky. Pokud si Jižní Korea udrží silný ekonomický růst a stabilní makroekonomické prostředí, je pravděpodobné, že won si udrží svou hodnotu a posílí svou pozici na mezinárodních trzích. Na druhou stranu, geopolitická rizika, jako je napětí na Korejském poloostrově, nebo zpomalení globálního ekonomického růstu by mohly negativně ovlivnit hodnotu wonu.

Digitální měna

Jižní Korea, země proslulá technologickými inovacemi, se stále více obrací k digitální sféře i v oblasti měny. Jihokorejský won (KRW) se sice těší silné pozici národní měny, ale rozmach kryptoměn a blockchainu otevírá nové možnosti. Digitální měna, ať už v podobě kryptoměn, nebo případné budoucí digitální verze wonu, má potenciál zefektivnit platby, snížit transakční náklady a posílit finanční inkluzi. Jihokorejská vláda a centrální banka pozorně sledují vývoj v oblasti digitálních měn a zvažují jejich dopad na ekonomiku a společnost. Zatímco kryptoměny jako Bitcoin se těší rostoucí popularitě, zavedení digitální verze wonu je stále ve fázi úvah a výzkumu. Informace o jihokorejské měně won, včetně kurzů a ekonomických ukazatelů, jsou široce dostupné online a poskytují komplexní přehled o stavu jihokorejské ekonomiky.

Platba v Koreji

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se již v běžném platebním styku nepoužívají. Bankovky wonu jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Platba v Koreji probíhá primárně v hotovosti, ačkoliv se platební karty stávají stále více populárními. Většina obchodů a restaurací akceptuje hlavní kreditní karty jako Visa a Mastercard. Nicméně, menší podniky a pouliční stánky často preferují hotovost.

Je vhodné mít u sebe vždy dostatek hotovosti, zvláště mimo velká města. Směnárny se nacházejí na letištích, v bankách a ve větších hotelech. Kurz wonu vůči jiným měnám se může lišit, proto je vhodné porovnat kurzy na více místech před směnou. Cestovní šeky jsou v Jižní Koreji akceptovány jen zřídka.

Směnárny a banky

Výměna českých korun za jihokorejský won může být v České republice trochu oříškem. Směnárny obvykle nenabízejí won v hotovosti a pokud ano, kurz nebývá příznivý. Lepší variantou je proto směna na letišti v Jižní Koreji nebo výběr z bankomatu po příletu. Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky, které si vaše banka účtuje za výběry v zahraničí. Před cestou se informujte u své banky o podmínkách výběrů a plateb v Jižní Koreji, abyste předešli nepříjemným překvapením. Kreditní karty jsou v Jižní Koreji široce akceptovány, takže je vhodné mít s sebou alespoň jednu pro případ nouze.

Tipy pro turisty

Při cestování do Jižní Koreje je užitečné seznámit se s místní měnou – jihokorejským wonem (KRW). Aktuální kurz si můžete snadno zjistit online, například na webových stránkách vaší banky nebo na specializovaných směnárnách. Výměnu peněz doporučujeme provádět až v Jižní Koreji, a to ve směnárnách s označením “Licensed Money Changer”, kde obvykle získáte výhodnější kurz než ve své bance. Platba kartou je v Jižní Koreji velmi rozšířená, akceptují ji ve většině obchodů, restaurací i hotelů. Přesto je vhodné mít u sebe vždy i hotovost, a to zejména pro platby na trzích, v menších obchodech nebo za dopravu.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Finance