Kolik dostanu za dovolenou? Právo na vaší straně

Kolik Dostanu Za Dovolenou

Nárok na dovolenou

Každý zaměstnanec v pracovním poměru má ze zákona nárok na dovolenou. Kolik ale za dovolenou vlastně dostanete? Výše náhrady za dovolenou není pevně daná částka, ale odvíjí se od vašeho průměrného výdělku. Zjednodušeně řečeno, dostanete tolik, kolik byste si vydělali, kdybyste normálně chodili do práce.

Výpočet se provádí z průměrné mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Do výpočtu se započítávají všechny hrubé příjmy, tedy mzda, prémie, odměny a další příplatky. Naopak se nezapočítávají příplatky za práci přesčas, odměny za pracovní pohotovost a další mimořádné příplatky.

Otázka týkající se výše náhrady za dovolenou je důležitá pro všechny zaměstnance. Pokud si nejste jistí, jak se vaše náhrada za dovolenou počítá, obraťte se na mzdovou účetní ve vaší firmě nebo na odborníka na pracovní právo.

Výpočet náhrady mzdy

Výpočet náhrady mzdy za dovolenou může na první pohled působit složitě, ale ve skutečnosti se řídí jasnými pravidly. Základem pro výpočet je tzv. průměrný výdělek. Ten se počítá z hrubé mzdy, kterou jste obdrželi za posledních 12 kalendářních měsíců před nástupem na dovolenou. Do tohoto výdělku se započítávají všechny složky mzdy, jako je základní mzda, osobní ohodnocení, prémie nebo příplatky. Naopak se nezapočítávají odměny, náhrady mzdy za dovolenou nebo nemocenskou.

Pro výpočet průměrného denního výdělku se průměrný výdělek vydělí průměrným počtem pracovních dnů připadajících na jeden kalendářní měsíc. Ten činí 21, resp. 21,16667 pro rok 2023. Výsledná částka pak představuje vaši denní mzdu, kterou byste obdrželi, pokud byste šli do práce. Náhrada mzdy za dovolenou se pak vypočítá vynásobením denní mzdy počtem dní dovolené.

Pamatujte, že se jedná o hrubou mzdu, ze které se ještě odvádí daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění. Výsledná čistá mzda, kterou obdržíte na účet, tak bude nižší. Pokud si nejste jistí, kolik přesně za dovolenou dostanete, obraťte se na mzdovou účetní ve vaší firmě.

Dovolená ve zkušební době

Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání a chystáte se na dovolenou ještě během zkušební doby, možná vás zajímá, kolik peněz za tu dobu dostanete. Je to pochopitelné, protože finanční stránka věci je důležitá pro každého.

Během zkušební doby vám za dovolenou náleží náhrada mzdy, stejně jako běžným zaměstnancům. Výše náhrady se počítá z vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel vám musí proplatit všechny kalendářní dny dovolené, na které máte v daném roce nárok.

kolik dostanu za dovolenou

Délka dovolené, na kterou máte během zkušební doby nárok, se řídí zákoníkem práce a délkou vašeho pracovního poměru u daného zaměstnavatele. Za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru vám vzniká jedna dvanáctina ročního nároku na dovolenou.

Pokud si tedy během zkušební doby vezmete dovolenou, nemusíte se bát, že byste o peníze přišli. Náhrada mzdy za dovolenou vám bude vyplacena ve standardní výši a termínu, jako byste zkušební dobu již měli za sebou.

Průměrný výdělek

Pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou se používá tzv. průměrný výdělek. Ten se počítá z hrubé mzdy, tedy před zdaněním a odvody, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud jste tedy nastoupili do práce v průběhu čtvrtletí, započítá se vám do výpočtu pouze mzda za odpracované dny. Do průměrného výdělku se započítávají všechny složky mzdy, tedy nejen základní mzda, ale i například osobní ohodnocení, prémie, příplatky za práci přesčas, odměny a náhrady mzdy. Naopak se nezapočítávají náhrady výdajů, například cestovní náhrady. Výše náhrady za dovolenou se pak určí tak, že se průměrný denní výdělek vynásobí počtem dní dovolené. Pokud pracujete ve firmě kratší dobu než jeden rok, máte nárok na poměrnou část dovolené. V takovém případě se vám náhrada za dovolenou vypočítá tak, že se průměrný denní výdělek vynásobí počtem dní dovolené, na které máte nárok.

Kolik dostanu za dovolenou? To je otázka, která trápí nejednoho z nás. Zvlášť když se blíží čas odpočinku a my chceme vědět, kolik si budeme moci dovolit utratit.

Zdeněk Dvořák

Srážky z náhrady mzdy

Výše náhrady mzdy za dovolenou se počítá z hrubé mzdy a odvádí se z ní daň z příjmu fyzických osob i sociální a zdravotní pojištění. Z náhrady mzdy za dovolenou se tedy provádí standardní srážky jako z běžné mzdy. Výše srážek se odvíjí od výše hrubé mzdy a od nastavení daňových záloh u vašeho zaměstnavatele. Pro výpočet čisté náhrady mzdy za dovolenou je tedy nutné znát vaši hrubou mzdu, nastavení vašich daňových záloh a uplatňované slevy na dani. Pro přesný výpočet doporučujeme využít online kalkulačky mezd nebo se obrátit na mzdovou účetní vašeho zaměstnavatele.

Dovolená a nemocenská

Výše vaší dovolené se odvíjí od vašeho průměrného výdělku. Zahrnuje se do něj mzda, prémie a odměny z předchozích tří měsíců. Náhrada za dovolenou se pak vypočítá jako průměrný denní výdělek vynásobený počtem dní dovolené. Pokud vás zajímá, kolik přesně dostanete za dovolenou, obraťte se na mzdové oddělení vaší firmy. Tam vám poskytnou detailní informace a výpočet na míru vaší situaci.

kolik dostanu za dovolenou

Nemocenská se počítá odlišně než dovolená. Během prvních tří dnů nemoci nedostáváte žádné peníze, tzv. karenční doba. Od čtvrtého dne vám náleží nemocenská dávka, jejíž výše se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku a délky vaší pracovní neschopnosti. Pro výpočet nemocenské dávky se obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu.

Nevyčerpaná dovolená

Nevyčerpaná dovolená představuje pro mnoho zaměstnanců otazník, zvláště když přijde řeč na finance. Kolik mi vlastně náleží za nevybranou dovolenou při skončení pracovního poměru? Odpověď je jasná: máte nárok na náhradu mzdy za všechny dny nevyčerpané dovolené. Výše této náhrady se pak odvíjí od vaší průměrné mzdy. Pro výpočet se vychází z hrubé mzdy, tedy mzdy před zdaněním a odvody. Zaměstnavatel vám musí tuto náhradu vyplatit v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. Pokud by tak neučinil, máte právo se domáhat svého nároku soudní cestou.

Pamatujte, že náhrada za nevyčerpanou dovolenou podléhá zdanění a odvodům stejně jako běžná mzda. Nejedná se tedy o žádnou „extra“ odměnu, ale o kompenzaci za nevybraný odpočinek. V případě pochybností se vždy obraťte na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, který vám poskytne přesné informace a pomůže vám s případným vymáháním vašich práv.

Proplacení dovolené

Výše náhrady za dovolenou, lidově řečeno „kolik dostanu za dovolenou“, není nijak složitá na výpočet. Vychází se z průměrného výdělku, který jste měli v předchozím období. Nejde však o průměrný výdělek za celý rok, ale pouze za takzvané rozhodné období. To je zpravidla období 2 až 3 měsíců před začátkem vaší dovolené. Konkrétní délka rozhodného období se liší podle kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu vašeho zaměstnavatele.

Faktor Vliv na náhradu za dovolenou
Průměrná mzda Vyšší průměrná mzda znamená vyšší náhradu za dovolenou.
Počet odpracovaných dní Čím více dní odpracujete, tím vyšší náhradu za dovolenou obdržíte.

Pro výpočet průměrného výdělku se berou v potaz všechny hrubé mzdy, prémie a odměny, které jste v rozhodném období obdrželi. Naopak se nezapočítávají příplatky za práci přesčas, odměny za pracovní pohotovost nebo náhrady mzdy za dobu nemoci.

kolik dostanu za dovolenou

Výše náhrady za dovolenou se pak vypočítá tak, že se váš průměrný denní výdělek vynásobí počtem dní dovolené. Pokud si například berete týden dovolené a váš průměrný denní výdělek je 1000 Kč, dostanete za dovolenou 7000 Kč hrubého. Pamatujte, že z náhrady za dovolenou se stejně jako z běžné mzdy odvádí daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.

Dovolená u různých zaměstnavatelů

Pokud jste během roku vystřídali více zaměstnání, máte nárok na dovolenou u každého z nich. Nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný měsíc. Za každý takový měsíc vám náleží jedna dvanáctina z celkové roční dovolené. Pokud jste tedy u jednoho zaměstnavatele odpracovali například 6 měsíců a máte nárok na měsíční dovolenou v délce 20 dnů, máte nárok na poměrnou část dovolené v délce 10 dnů (6/12 20 = 10).

Výše náhrady za dovolenou se pak odvíjí od vašeho průměrného výdělku u daného zaměstnavatele. Pro výpočet náhrady se vychází z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud jste u zaměstnavatele neodpracovali celé čtvrtletí, použije se průměrný výdělek za skutečně odpracovanou dobu. V případě, že jste u zaměstnavatele neodpracovali ani jeden celý měsíc, náhrada za dovolenou vám nenáleží.

Dovolená a mateřská dovolená

Výše náhrady za dovolenou se počítá z průměrného výdělku. Do výpočtu se zahrnují všechny hrubé mzdy, prémie a odměny za odpracovanou dobu. Nemocenská, ošetřovné nebo náhrady mzdy se do výpočtu nezahrnují. Pro výpočet se používá průměrný hodinový výdělek. Ten získáte vydělením hrubé mzdy za rozhodné období počtem odpracovaných hodin. Rozhodné období je obvykle 3 nebo 6 měsíců před nástupem na dovolenou. Konkrétní délku určuje kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele.

Náhrada mzdy za dovolenou se pak vypočítá vynásobením průměrného hodinového výdělku počtem hodin dovolené. Během mateřské dovolené nevzniká nárok na dovolenou. Po návratu z mateřské dovolené vám ale zůstává nárok na dovolenou, kterou jste si před nástupem na mateřskou dovolenou nevyčerpali. Pokud se vám v průběhu mateřské dovolené změní zaměstnavatel, nárok na dovolenou vám zaniká. Vzniká vám ale nárok na poměrnou část dovolené u nového zaměstnavatele.

Kam se obrátit s dotazem

Pokud si nejste jistí, kolik peněz za dovolenou vám náleží, nebo máte otázku týkající se výše náhrady za dovolenou, existuje několik míst, kam se můžete obrátit pro zodpovězení vašich otázek:

kolik dostanu za dovolenou

Vaše mzdová účetní/mzdový účetní: Prvním a nejjednodušším krokem je obrátit se na mzdové oddělení vaší společnosti. Mzdová účetní/mzdový účetní by vám měli být schopni poskytnout přesnou informaci o výši vaší náhrady za dovolenou na základě vaší pracovní smlouvy a odpracované doby.

Oborový odborový svaz: Pokud jste členem odborového svazu, můžete se obrátit na svého odborového zástupce. Odbory vám mohou poskytnout rady a podporu v otázkách týkajících se pracovního práva, včetně náhrady za dovolenou.

Infolinka Ministerstva práce a sociálních věcí: Ministerstvo práce a sociálních věcí provozuje bezplatnou infolinku, kde vám odborníci poradí s otázkami týkajícími se pracovního práva.

Právník specializující se na pracovní právo: V případě složitějších situací, například sporu s vaším zaměstnavatelem ohledně náhrady za dovolenou, je vhodné obrátit se na právníka specializujícího se na pracovní právo. Právník vám poskytne odborné rady a pomůže vám s vymáháním vašich práv.

Publikováno: 20. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor: Tomáš Durčák

Tagy: kolik dostanu za dovolenou