Kolik stojí živnostenský list v roce 2024?
Živnostenský list: cena a poplatky
Založení živnosti v Česku je naštěstí poměrně levná záležitost. Kolik ale zaplatíte za samotný živnostenský list? Cena za vydání živnostenského listu je 1 000 Kč. Tuto částku hradíte pouze jednou, a to při samotném podání žádosti o živnostenský list. Pokud žádáte o koncesi, cena je stejná. Důležité je si uvědomit, že se nejedná o jednorázový poplatek a v některých případech budete muset platit i další poplatky. Mezi ně patří například poplatky za změnu údajů v živnostenském rejstříku, za vydání výpisu nebo za ohlášení přerušení provozování živnosti. Tyto poplatky se pohybují v řádech stovek korun. Než se pustíte do podnikání, je dobré si zjistit všechny související náklady. Informace o ceně živnostenského listu a dalších poplatcích naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Základní administrativní poplatek
Základní administrativní poplatek za vydání živnostenského listu je stanoven zákonem a činí 1 000 Kč. Tato částka se hradí pouze jednou, a to při prvním vydání živnostenského listu. Pokud tedy uvažujete o zahájení podnikání a zajímá vás, kolik stojí živnostenský list, je třeba počítat s tímto základním poplatkem. Informace o ceně získání živnostenského listu jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, kde naleznete i další užitečné informace pro začínající podnikatele. Je důležité si uvědomit, že poplatek za vydání živnostenského listu je pouze jedním z nákladů, se kterými je třeba počítat při zakládání podnikání. Mezi další výdaje patří například náklady na založení společnosti, vedení účetnictví, pojištění atd. Před zahájením podnikání je proto vhodné si důkladně propočítat všechny náklady a zvážit, zda je podnikatelský záměr finančně únosný.
Poplatky za další obory
Kromě základního poplatku za ohlášení živnosti, který činí 1 000 Kč, je nutné počítat s případnými dalšími poplatky za jednotlivé obory. Tyto poplatky se liší v závislosti na tom, zda se jedná o vázanou, řemeslnou nebo koncesovanou živnost. U vázaných a řemeslných živností se platí za každý další obor 500 Kč. Pokud tedy plánujete podnikat ve více oborech, je důležité si zjistit, zda se na ně vztahují další poplatky. Informace o ceně získání živnostenského listu a případných dalších poplatcích vám rádi poskytnou na živnostenském úřadě v místě vašeho bydliště. Doporučujeme si předem ověřit aktuální výši poplatků, jelikož se mohou měnit.
Výjimky z poplatků
Ačkoliv je získání živnostenského listu obecně zpoplatněno, existuje několik výjimek, kdy poplatek platit nemusíte. Osvobození od poplatku se týká například osob se zdravotním postižením, které pobírají invalidní důchod třetího stupně, nebo osob pečujících o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II (těžká závislost), stupni III (velmi těžká závislost) nebo stupni IV (extrémně těžká závislost). Stejně tak jsou od poplatku osvobozeny osoby, které znovu zahajují podnikání po jeho přerušení na dobu delší než 3 roky, a to ve stejném oboru činnosti. Pamatujte však, že i v případě, že splňujete podmínky pro osvobození od poplatku, je nutné o vydání živnostenského listu požádat a doložit dokumenty prokazující nárok na toto osvobození. V opačném případě vám živnostenský list nemusí být vydán.
Cena za vydání živnostenského listu je jako vstupenka do světa podnikání – symbolická, ale otevírá dveře k nekonečným možnostem.
Božena Černá
Platba online vs. osobně
Při žádosti o živnostenský list se nabízí otázka, zda je výhodnější platit online nebo osobně. Obě možnosti mají svá pro a proti. Online platba je bezesporu pohodlnější. Z pohodlí domova nebo kanceláře jednoduše zadáte potřebné údaje a platbu provedete během pár minut. Naopak osobní návštěva živnostenského úřadu zabere více času. Na druhou stranu, osobní kontakt umožňuje bezprostředně konzultovat případné nejasnosti s úředníkem. To se hodí zejména začínajícím podnikatelům, kteří se v administrativě teprve rozkoukávají. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, důležité je mít na paměti, že cena za vydání živnostenského listu je stejná.
Zpracování žádosti a lhůty
Žádost o vydání živnostenského listu se podává na kterémkoli živnostenském úřadě, a to bez ohledu na vaše bydliště nebo sídlo podnikání. Poplatek za vydání živnostenského listu činí 1 000 Kč. V případě, že žádáte o více živností najednou, poplatek se platí za každou z nich zvlášť. Lhůta pro vyřízení žádosti je 5 pracovních dnů, nicméně v praxi se může stát, že úřad bude potřebovat více času, například pro ověření údajů. Pokud je vaše žádost v pořádku, obdržíte živnostenský list do vlastních rukou, a to nejpozději poslední den stanovené lhůty. V opačném případě vám úřad sdělí, jaké nedostatky je potřeba odstranit. Získání živnostenského listu je tedy relativně rychlý a nenákladný proces. Důležité je podat kompletní žádost a doložit všechny potřebné dokumenty.
Platnost živnostenského listu
Živnostenský list, dříve nezbytný dokument pro podnikání, je dnes minulostí. Od roku 2014 se živnostenské listy nevydávají a pro zahájení podnikání již nemusíte platit žádný poplatek. Informace o ceně získání živnostenského listu jsou tedy irelevantní, jelikož tento dokument již neexistuje. Pro zahájení podnikání stačí ohlásit živnost na živnostenském úřadě, a to zdarma, nebo v případě některých regulovaných živností složit příslušné zkoušky. Pamatujte však, že i když je ohlášení živnosti bezplatné, s podnikáním jsou spojeny další náklady, jako jsou daně a odvody.
Změny údajů a jejich cena
Po založení živnosti se může stát, že budete potřebovat aktualizovat některé údaje. Možná změníte adresu, přidáte obor činnosti, nebo se rozhodnete pro jiný název firmy. V takovém případě je nutné nahlásit změnu živnostenskému úřadu. Změna údajů v živnostenském rejstříku je ve většině případů zpoplatněna. Poplatek se liší podle typu změny a způsobu podání. Základní sazba za změnu identifikačních údajů, jako je jméno, příjmení nebo adresa, činí 100 Kč. Za změnu oboru činnosti nebo právní formy podnikání zaplatíte 200 Kč. Pokud podáváte žádost elektronicky, například prostřednictvím datové schránky, je poplatek o polovinu nižší. Je důležité si uvědomit, že neoznámení změn v zákonem stanovené lhůtě může vést k pokutě. Proto je vždy lepší informovat živnostenský úřad o všech změnách co nejdříve.
Ohlášení pozastavení činnosti
Pokud zvažujete pozastavení své živnosti, jistě vás zajímá, jaký to má vliv na poplatky. Dobrá zpráva je, že během pozastavení činnosti nemusíte platit poplatky za ohlášení ani za provedení změn v obchodním rejstříku. To znamená, že ať už jste si živnostenský list pořizovali za 1000 Kč nebo jste využili možnosti elektronického podání za symbolickou 1 Kč, během pozastavení vám nevznikají žádné další náklady. Je však důležité pamatovat na to, že pozastavení činnosti neznamená zrušení živnostenského oprávnění. V okamžiku, kdy se rozhodnete svou činnost opět obnovit, bude vaše povinností ohlásit obnovení živnosti a pokračovat v případných platbách.
Typ živnosti | Poplatek |
---|---|
Živnost volná | 1 000 Kč |
Živnost řemeslná / vázaná | 1 000 Kč |
Každá další volná / řemeslná / vázaná živnost (při současném získání více živností) | 500 Kč |
Zánik živnosti a poplatky
Stejně jako založení živnosti, i její ukončení s sebou nese některé administrativní kroky. Pokud se rozhodnete pro ukončení podnikání, je nutné podat žádost o zrušení živnostenského oprávnění na živnostenském úřadě. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. Důležité je si uvědomit, že zrušení živnosti není bezplatné. Za standardní zrušení živnostenského listu se platí správní poplatek ve výši 500 Kč. V případě, že je žádost podávána elektronicky a je opatřena zaručeným elektronickým podpisem, poplatek činí 300 Kč. Po zrušení živnosti je podnikatel povinen odevzdat originál živnostenského listu.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: podnikání