Nárok na podporu po výpovědi ve zkušební době? Právo je jasné!
Výpověď ve zkušební době
Zkušební doba je pro obě strany pracovního poměru obdobím, kdy se navzájem oťukávají a zjišťují, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje. Během této doby můžete dát výpověď i vy jako zaměstnanec, a to z jakéhokoli důvodu, nebo dokonce i bez udání důvodu. Otázkou, která zaměstnance v této souvislosti často napadá, je, zda mají v případě ukončení pracovního poměru ve zkušební době ze své vlastní iniciativy nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Odpověď bohužel není jednoznačná a záleží na konkrétních okolnostech. Obecně platí, že pokud dáte výpověď sami a bez vážného důvodu, nárok na podporu v nezaměstnanosti vám nevznikne. Co ale znamená vážný důvod? Ten zákon přesně nespecifikuje a posuzuje se vždy individuálně. Může se jednat například o zdravotní problémy, které vám znemožňují vykonávat danou práci, šikanu na pracovišti, neplnění smluvených podmínek ze strany zaměstnavatele, stěhování za partnerem a další.
V případě, že se domníváte, že máte na podporu v nezaměstnanosti nárok i přes to, že jste dali výpověď ve zkušební době, je vhodné obrátit se na Úřad práce a celou situaci s ním prokonzultovat. Doporučujeme si také schovávat veškerou dokumentaci, která by váš nárok na podporu mohla doložit, jako například lékařské zprávy, stížnosti na zaměstnavatele, výpověď z nájmu bytu a podobně.
Podpora v nezaměstnanosti
Obecně platí, že pokud dáte výpověď ve zkušební době sami, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zákon o zaměstnanosti totiž stanoví, že podporu může získat pouze ten, kdo se stal nezaměstnaným bez svého zavinění. A ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance se obvykle považuje za zaviněnou nezaměstnanost.
Situace | Nárok na podporu v nezaměstnanosti |
---|---|
Výpověď ze strany zaměstnavatele ve zkušební době | Ano, za splnění zákonných podmínek |
Výpověď ze strany zaměstnance ve zkušební době | Závisí na okolnostech, obecně spíše ne* |
Existují však výjimky. Nárok na podporu vám zůstane, pokud jste měli pro ukončení pracovního poměru vážné důvody. Mezi takové důvody patří například:
šikana nebo diskriminace na pracovišti
neplacení mzdy ze strany zaměstnavatele
vážné zdravotní problémy, které vám brání v dalším výkonu práce, a zaměstnavatel vám nenabídl jinou vhodnou pozici
Pokud jste dali výpověď z některého z těchto důvodů, je nutné to uvést v žádosti o podporu a doložit to relevantními dokumenty. Může se jednat například o lékařskou zprávu, výpověď z pracovního poměru s uvedením důvodu, svědecké výpovědi kolegů.
V případě pochybností se vždy obraťte na Úřad práce, kde vám rádi poskytnou bližší informace a poradí s konkrétním postupem.
Podmínky pro podporu
Obecně platí, že na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce ČR nedosáhnete, pokud dáte výpověď sami, tedy z vlastního rozhodnutí. Toto pravidlo platí i v případě zkušební doby. Existují však výjimky, kdy i po podání výpovědi ve zkušební době můžete na podporu dosáhnout.
Jednou z výjimek je situace, kdy dáte výpověď z vážných důvodů na straně zaměstnavatele. Mezi ně patří například neplacení mzdy, šikana na pracovišti nebo zadávání prací, které neodpovídají sjednané pracovní smlouvě. Důležité je, abyste byli schopni tyto důvody doložit.
Další výjimkou je situace, kdy ukončíte pracovní poměr ve zkušební době z důvodu, že byste dále v práci nemohli pokračovat bez vážného ohrožení svého zdraví. I v tomto případě je nutné důvod ukončení prokázat, například lékařskou zprávou.
V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na Úřad práce ČR a situaci s nimi konzultovat. Poskytnou vám bližší informace a pomohou vám zorientovat se ve vašich právech a povinnostech.
Výpověď z vlastního podnětu
Obecně platí, že pokud dáte výpověď z vlastního podnětu, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Toto pravidlo se vztahuje i na zkušební dobu. Zákoník práce rozlišuje mezi ukončením pracovního poměru dohodou, výpovědí a okamžitým zrušením. Výpověď z vlastního podnětu spadá do kategorie, kdy se dobrovolně vzdáváte pracovního místa, a proto na podporu nemáte nárok. Existují však výjimky. Pokud byste například dali výpověď z důvodu šikany na pracovišti nebo z důvodu vážných zdravotních problémů, které vám znemožňují v práci pokračovat, a tyto skutečnosti byste byli schopni doložit, Úřad práce by vaši situaci posoudil individuálně a mohl by vám podporu přiznat. V každém případě je důležité se v případě pochybností obrátit na Úřad práce a poradit se s nimi o vaší konkrétní situaci. Doporučuje se také konzultovat situaci s právníkem specializujícím se na pracovní právo, který vám poskytne odborné rady a pomůže vám s případným řešením sporu se zaměstnavatelem.
Dobrovolné opuštění zaměstnání
Pokud dáte výpověď ve zkušební době z vlastní iniciativy, tedy dobrovolně, nevzniká vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zákon o zaměstnanosti jasně definuje podmínky pro získání podpory a dobrovolné ukončení pracovního poměru ve zkušební době mezi ně nespadá.
Právní úprava je v tomto ohledu jednoznačná. Zkušební doba je určena k oboustrannému ověření, zda pracovní poměr vyhovuje jak vám, tak zaměstnavateli. Pokud se rozhodnete odejít ze zaměstnání během zkušební doby z vlastní vůle, úřad práce to vyhodnotí jako vaši volbu a nevznikne vám nárok na podporu.
V případě, že byste byli propuštěni ze strany zaměstnavatele během zkušební doby, situace by byla jiná. V takovém případě byste na podporu v nezaměstnanosti měli nárok. Důležité je však rozlišovat mezi propuštěním a ukončením pracovního poměru dohodou. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru, ačkoliv iniciativa vychází od zaměstnavatele, může být tato situace posuzována jako dobrovolné ukončení pracovního poměru a nárok na podporu vám nemusí vzniknout.
Vliv na podporu
Dát výpověď ve zkušební době je vaše právo, ale má to vliv na podporu v nezaměstnanosti. Pokud dáte výpověď sami, bez ohledu na to, jestli je to ve zkušební době nebo ne, nárok na podporu nevzniká automaticky. Úřad práce posuzuje důvody vašeho odchodu z práce. Pokud úřad vyhodnotí, že vaše důvody pro výpověď ve zkušební době byly vážné a objektivní, například jste zjistili, že práce neodpovídá vašim představám nebo zdravotnímu stavu, a aktivně si hledáte novou práci, pak můžete na podporu dosáhnout.
Naopak, pokud jste dali výpověď z vlastní vůle bez závažného důvodu, úřad práce vám může udělit tzv. dobu čekání na podporu. To znamená, že po určitou dobu, obvykle 3 měsíce, nedostanete žádnou podporu. Právní otázka týkající se podpory při výpovědi ve zkušební době je složitá a vždy záleží na konkrétních okolnostech případu. Doporučujeme vám kontaktovat Úřad práce ČR a poradit se o vaší situaci.
Výjimky a zvláštní případy
Základní pravidlo je jasné: dáte-li výpověď sami, na podporu v nezaměstnanosti nemáte nárok. Platí to i ve zkušební době. Zákoník práce ale definuje několik výjimek, kdy vám podpora náleží, i když jste se rozhodli odejít sami. Může se jednat o situace, kdy je další výkon práce pro vás objektivně nemožný. Například ze zdravotních důvodů doložených lékařskou zprávou, kvůli stěhování za manželem/manželkou do jiného města nebo kvůli péči o dítě, kterému nebylo umístění v jeslích nebo mateřské škole umožněno. Důležité je, že musíte Úřadu práce doložit závažný důvod a jeho průkaznost. Nestačí jen říct, že se vám v práci nelíbilo.
I když se na vás některá z výjimek vztahuje, neznamená to automaticky, že podporu dostanete. Úřad práce posuzuje každý případ individuálně a zohledňuje všechny okolnosti. Pokud jste například ve zkušební době dali výpověď z důvodu stěhování, ale Úřad práce zjistí, že jste si novou práci ve stejném oboru mohli najít i v místě původního bydliště, podporu vám pravděpodobně nepřizná. Vždy je proto vhodné se předem poradit s odborníkem, například s právníkem nebo s pracovníkem Úřadu práce, abyste měli jistotu, zda na podporu máte nárok a jak postupovat při jejím vyřizování.
Konzultace s Úřadem práce
Pokud zvažujete výpověď ve zkušební době a zajímá vás, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, je vhodné se obrátit na Úřad práce ČR. Konzultace s pracovníky úřadu vám pomůže objasnit vaši konkrétní situaci a zjistit, zda splňujete podmínky pro přiznání podpory.
Během konzultace sdělte úředníkovi všechny relevantní informace o vašem pracovním poměru, důvodu výpovědi a délce trvání zkušební doby. Důležité je zmínit, zda dáváte výpověď vy, nebo zda ji dává váš zaměstnavatel. V případě, že dáváte výpověď vy z důvodu, který by mohl být posuzován jako zneužití práva na podporu (například odchod za lépe placenou prací), je pravděpodobné, že vám podpora nebude přiznána.
Úředník na základě vašich informací posoudí vaši situaci a sdělí vám, zda máte nárok na podporu a v jaké výši. Konzultace na Úřadu práce je bezplatná a nezávazná. Doporučuje se domluvit si schůzku předem, abyste se vyhnuli dlouhé čekací době.
Právní pomoc a poradenství
V případě, že dáte výpověď ve zkušební době, nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáte. Toto pravidlo má však své výjimky. Pokud byste například dali výpověď z vážných důvodů, jako je šikana na pracovišti, neplacení mzdy nebo vážné zdravotní problémy, které vám znemožňují ve vaší práci nadále pokračovat, pak by vám nárok na podporu mohl vzniknout.
Právní otázka týkající se podpory při výpovědi ve zkušební době je komplexní a vždy závisí na konkrétních okolnostech vašeho případu. Doporučujeme vám obrátit se na Úřad práce České republiky, kde vám poskytnou bezplatné právní poradenství. Konzultace s advokátem specializujícím se na pracovní právo vám také může pomoci zorientovat se ve vaší situaci a zjistit, zda máte nárok na podporu.
Pamatujte, že včasná konzultace s odborníkem vám může ušetřit čas, peníze a zbytečné starosti.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: právo