Odstoupení od kupní smlouvy vzor: Stáhněte si vzor zdarma!

Odstoupení Od Kupní Smlouvy Vzor

Co je odstoupení od kupní smlouvy

Odstoupení od kupní smlouvy je právní akt, kterým spotřebitel ruší již uzavřenou kupní smlouvu a vrací se do původního stavu, jako by k uzavření smlouvy nikdy nedošlo. Pro spotřebitele je to silný nástroj, jak se chránit před nevýhodnými smlouvami nebo v případě, že si koupi rozmyslí. Důležité je rozlišovat odstoupení od kupní smlouvy od reklamace. Reklamace se uplatňuje v případě vadného zboží, zatímco odstoupení od smlouvy je možné využít i u bezvadného zboží. Pro odstoupení od kupní smlouvy má spotřebitel ze zákona lhůtu 14 dnů od převzetí zboží.

Využít vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy není povinností, ale může to celý proces usnadnit. Stačí vyplnit základní údaje jako je jméno a adresa spotřebitele, název a adresa prodávajícího, datum uzavření a číslo kupní smlouvy a popis zboží, kterého se odstoupení týká. Formulář je pak nutné doručit prodávajícímu ve stanovené lhůtě. Po doručení odstoupení od smlouvy je spotřebitel povinen vrátit zboží prodávajícímu nejpozději do 14 dnů. Prodávající je následně povinen vrátit spotřebiteli peníze za zboží, a to nejpozději do 14 dnů od doručení odstoupení od smlouvy.

Kdy můžete odstoupit od smlouvy

Zákon vám dává možnost rozmyslet si nákup a odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. Tato lhůta je dána směrnicí EU a vztahuje se na nákupy online i v kamenných prodejnách. Pro odstoupení od smlouvy stačí zaslat prodávajícímu písemné prohlášení o odstoupení. Není nutné uvádět důvod odstoupení. Pro usnadnění můžete využít vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy, který je běžně dostupný online.

Po odeslání odstoupení od smlouvy je nutné zboží zaslat zpět prodávajícímu nejpozději do 14 dnů od doručení odstoupení. Náklady na vrácení zboží hradí spotřebitel, pokud se s prodejcem nedohodne jinak. Prodávající je povinen vrátit vám peníze za zboží do 14 dnů od doručení odstoupení od smlouvy. Může ale pozdržet vrácení peněz do doby, než mu bude doručeno zboží zpět.

Je důležité si uvědomit, že existují výjimky, kdy nelze od kupní smlouvy odstoupit. Mezi tyto výjimky patří například nákup zboží zhotoveného na zakázku, zboží podléhající rychlé zkáze, audiovizuální díla nebo software, u kterých došlo k porušení jejich originálního obalu. Před nákupem je proto vhodné se s těmito výjimkami seznámit, abyste předešli případným komplikacím.

Lhůta pro odstoupení od smlouvy

Zákoník chrání spotřebitele a dává jim možnost odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. To se týká i smluv uzavřených online. Pro usnadnění je k dispozici vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy, tzv. vzor pro odstoupení od kupní smlouvy. Není povinné ho použít, ale zjednodušuje to komunikaci s prodejcem. Důležité je uvést veškeré potřebné informace jako vaše identifikační údaje, údaje o zboží a číslo objednávky. Lhůta pro odstoupení od smlouvy se počítá od následujícího dne po převzetí zboží. Pokud lhůta připadne na víkend nebo svátek, prodlužuje se na nejbližší pracovní den. Vrácení zboží by mělo proběhnout bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 14 dnů od odstoupení od smlouvy. Peníze vám musí být vráceny do 14 dnů od doručení odstoupení od smlouvy, a to včetně nákladů na dodání. Náklady na vrácení zboží však nese spotřebitel, pokud se s prodejcem nedohodne jinak.

odstoupení od kupní smlouvy vzor
Vlastnost Vzor pro odstoupení od kupní smlouvy
Jazyk Čeština
Typ dokumentu Vzor / Šablona
Zaměření Odstoupení od kupní smlouvy

Zboží, u kterého nelze odstoupit

Existují však i výjimky, kdy právo na odstoupení od kupní smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů nevyužijete. Zákoník chrání i obchodníky, a proto nemůžete vracet například zboží, které podléhá rychlé zkáze, jako jsou čerstvé potraviny, květiny nebo kosmetika s krátkou dobou spotřeby. Stejně tak nelze odstoupit od smlouvy u zboží upraveného na míru, například u oblečení šitého na zakázku, nábytku vyrobeného dle vašich požadavků nebo u zboží s vyrytým monogramem. Další výjimkou je audiovizuální dílo, počítačový program, hudební nahrávka nebo kniha dodané v elektronické podobě, pokud jste porušili jejich originální obal.

Pokud si nejste jistí, zda u vámi zakoupeného zboží můžete uplatnit odstoupení od kupní smlouvy, vždy se nejprve informujte u prodejce. Pro odstoupení od smlouvy můžete využít vzorový formulář, který je k dispozici na webových stránkách České obchodní inspekce. Důležité je, abyste formulář vyplnili správně a kompletně a odeslali ho prodejci ve stanovené lhůtě.

Jak odstoupit od smlouvy - postup

Odstoupení od kupní smlouvy je vaše právo, které vám umožňuje vrátit zboží a získat zpět peníze. Abyste mohli odstoupit od smlouvy, musíte dodržet několik důležitých kroků. V první řadě je nutné zaslat prodávajícímu písemné oznámení o odstoupení od smlouvy. To můžete učinit například dopisem zaslaným doporučeně s dodejkou, abyste měli jistotu, že se k prodávajícímu dostane. Pro usnadnění celého procesu můžete využít vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Vzorový formulář obsahuje všechny náležitosti, které by vaše oznámení mělo obsahovat, jako je vaše jméno a adresa, identifikační údaje prodávajícího, číslo objednávky a datum. Nezapomeňte do formuláře uvést také datum, kdy jste oznámení o odstoupení od smlouvy odeslali. Po odeslání oznámení máte 14 dní na to, abyste zboží zaslali zpět prodávajícímu. Zboží by mělo být v původním stavu, nepoškozené a kompletní, včetně všech součástí a dokladů. Doporučujeme vám zboží zabalit pečlivě, abyste předešli jeho poškození během přepravy. Náklady na vrácení zboží nesete vy jako kupující, pokud se s prodávajícím nedohodnete jinak. Po doručení zboží prodávajícímu vám musí být do 14 dnů vrácena celá kupní cena, a to včetně nákladů na dodání zboží k vám. Pokud jste si zvolili dražší způsob dodání, než je nejlevnější běžný způsob, který prodávající nabízí, vrátí vám prodávající náklady na dodání pouze do výše odpovídající tomuto nejlevnějšímu způsobu.

odstoupení od kupní smlouvy vzor

Vzorový formulář pro odstoupení

(Jméno a příjmení spotřebitele)

(Adresa spotřebitele)

(E-mailová adresa spotřebitele)

(Telefonní číslo spotřebitele)

(Název a adresa prodávajícího)

Datum: (Datum odeslání odstoupení)

Věc: Odstoupení od kupní smlouvy

Vážený/á (Jméno prodávajícího),

tímto Vám oznamuji, že odstupuji od kupní smlouvy na zboží (uveďte přesný název a popis zboží), objednané dne (datum objednání) a doručené dne (datum doručení).

Důvodem odstoupení od smlouvy je (uveďte důvod odstoupení, není povinné).

Žádám Vás o vrácení kupní ceny ve výši (uveďte celkovou kupní cenu) Kč, a to na můj bankovní účet číslo (uveďte číslo bankovního účtu), nejpozději do 14 dnů od doručení tohoto odstoupení.

Současně Vás žádám o sdělení způsobu a adresy pro vrácení zboží. Náklady spojené s navrácením zboží ponesu já. Zboží bude zabaleno v původním obalu a nepoškozené.

Děkuji za vyřízení mé žádosti.

S pozdravem,

(Jméno a příjmení spotřebitele)

(Podpis spotřebitele)

Důsledky odstoupení od smlouvy

Odstoupení od kupní smlouvy je právo spotřebitele, které mu umožňuje vrátit zakoupené zboží a odstoupit od smlouvy bez udání důvodu. Pro platné odstoupení je potřeba dodržet zákonnou lhůtu 14 dnů a doručit prodávajícímu písemné oznámení o odstoupení. Vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy je k dispozici na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Po doručení odstoupení je spotřebitel povinen vrátit zboží nejpozději do 14 dnů od odstoupení. Prodávající je následně povinen vrátit spotřebiteli peníze za zboží, a to nejpozději do 14 dnů od doručení odstoupení. Peníze musí být vráceny ve stejné formě, v jaké byly použity k platbě, pokud se spotřebitel s prodávajícím nedohodne jinak. Náklady na vrácení zboží nese spotřebitel, pokud se s prodávajícím nedohodne jinak. Pokud spotřebitel odstoupí od smlouvy, zanikají veškeré závazky z ní plynoucí.

odstoupení od kupní smlouvy vzor

Vrácení peněz a zboží

V případě odstoupení od kupní smlouvy máte jako spotřebitel právo na vrácení peněz za zboží a zároveň povinnost zboží vrátit prodávajícímu. Pro usnadnění celého procesu je vhodné využít vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy, který je dostupný online nebo u spotřebitelských organizací. Důležité je vědět, že lhůta pro odstoupení od smlouvy činí 14 dní od převzetí zboží a tato lhůta je stejná i pro vrácení zboží. Peníze za zboží vám musí být vráceny do 14 dnů od doručení odstoupení od smlouvy prodávajícímu. Prodávající nicméně může pozdržet vrácení peněz do doby, než mu bude doručeno zboží zpět. Doporučuje se proto zaslat zboží zpět bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 14 dnů od odstoupení od smlouvy. Zboží by mělo být vráceno v původním stavu a obalu, pokud je to možné. Náklady na vrácení zboží nese spotřebitel, pokud se strany nedohodnou jinak. Prodávající je povinen vám vrátit cenu zboží v plné výši, včetně nákladů na dodání, které jste uhradili při koupi. Pokud jste si zvolili jiný způsob dodání, než je nejlevnější způsob nabízený prodávajícím, náklady na tento způsob vám vráceny nebudou.

Tipy pro bezproblémové odstoupení

Základem bezproblémového odstoupení od kupní smlouvy je dodržení zákonných lhůt a formálních náležitostí. Vzorový formulář pro odstoupení od kupní smlouvy, dostupný na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, vám usnadní celý proces. Důležité je vyplnit všechny požadované údaje, jako je vaše jméno, adresa, číslo objednávky a datum nákupu. Nezapomeňte jasně uvést, že odstupujete od kupní smlouvy a uveďte důvod odstoupení, i když to zákon výslovně nenařizuje. Zboží, které vracíte, by mělo být nepoškozené, kompletní a v původním obalu, pokud je to možné. Doporučujeme vám zaslat zboží doporučeně a s pojištěním, abyste se vyhnuli případným sporům o jeho doručení či poškození během přepravy. Peníze za vrácené zboží vám musí být vráceny do 14 dnů od doručení odstoupení od smlouvy prodávajícímu. V případě problémů s vrácením peněz nebo zboží se neváhejte obrátit na Českou obchodní inspekci, která vám poskytne bezplatnou pomoc a poradenství.

odstoupení od kupní smlouvy vzor

Kam se obrátit s dotazy

Máte-li další otázky ohledně odstoupení od kupní smlouvy, existuje několik míst, kam se můžete obrátit pro radu a pomoc. Neváhejte se obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI), která se specializuje na ochranu spotřebitele. ČOI vám poskytne informace o vašich právech a povinnostech v případě odstoupení od smlouvy a poradí vám, jak postupovat. Další možností je kontaktovat spotřebitelskou poradnu, kde vám odborníci zdarma pomohou s vaším konkrétním případem. Spotřebitelské poradny často poskytují i pomoc s vyplněním vzoru pro odstoupení od kupní smlouvy. Nezapomeňte, že včasná a správná komunikace s prodejcem je klíčová.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: právo

Autor: Lucie Kliková

Tagy: odstoupení od kupní smlouvy vzor