Výpovědní lhůta: Co potřebujete vědět?
Zákoník práce
Výpovědní lhůta, tedy doba, po kterou musí zaměstnanec i zaměstnavatel dodržovat pracovní poměr po oznámení výpovědi, je v České republice upravena Zákoníkem práce. Délka výpovědní lhůty se liší a odvíjí se od toho, kdo podává výpověď (zaměstnanec nebo zaměstnavatel) a z jakého důvodu.
Základní délka
Základní délka výpovědní lhůty se řídí zákoníkem práce a činí dva měsíce. Tato lhůta běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. To znamená, že pokud dáte výpověď například 15. března, výpovědní lhůta začne běžet 1. dubna a skončí 31. května. Je důležité si uvědomit, že existují výjimky z této základní délky. Například v případě dohody o rozvázání pracovního poměru se strany mohou dohodnout na kratší výpovědní lhůtě. Stejně tak může být výpovědní lhůta kratší v případě, že je zaměstnanec ve zkušební době. Naopak, delší výpovědní lhůta, obvykle tří měsíců, platí pro vedoucí zaměstnance. Pro přesné informace o délce výpovědní lhůty v konkrétním případě je vždy vhodné nahlédnout do zákoníku práce nebo se poradit s odborníkem na pracovní právo.
Výpověď ze strany zaměstnance
Výpověď z strany zaměstnance je jednostranný právní akt, kterým se rozvazuje pracovní poměr. Zaměstnanec nemusí udávat důvod výpovědi, pokud ovšem pracovní poměr netrvá déle než jeden měsíc a není sjednán v písemné formě. V takovém případě je zaměstnanec povinen uvést důvod výpovědi na žádost zaměstnavatele. Výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Základní výpovědní lhůta je ze zákona dvouměsíční, a to jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Existují však i výjimky, kdy je výpovědní lhůta delší. Například pokud dává výpověď zaměstnavatel a zaměstnanec je těhotný, pečující o dítě mladší jednoho roku nebo osamělý zaměstnanec, který pečuje o dítě mladší tří let, prodlužuje se výpovědní lhůta na tři měsíce. Délka výpovědní lhůty se může lišit i na základě délky trvání pracovního poměru u daného zaměstnavatele. Pokud pracovní poměr trval déle než jeden rok, prodlužuje se výpovědní lhůta o jeden měsíc, u pracovního poměru trvajícího déle než dva roky o další měsíc. V případě, že pracovní poměr trval déle než pět let, prodlužuje se výpovědní lhůta o jeden měsíc za každých dalších započatých pět let trvání pracovního poměru.
Typ smlouvy | Výpovědní lhůta |
---|---|
Na dobu určitou | Obvykle nelze dát výpověď, pouze dohodou stran nebo z důvodu uvedených v zákoníku práce/smlouvě |
Na dobu neurčitou | Minimálně 2 měsíce (zákonná lhůta) |
Zkušební doba | 14 dní (pokud není ve smlouvě sjednáno jinak) |
Výpověď ze strany zaměstnavatele
Výpověď z iniciativy zaměstnavatele je složitější než výpověď ze strany zaměstnance. Zaměstnavatel musí mít pro výpověď vždy daný důvod a dodržet zákonem stanovené podmínky. Mezi tyto podmínky patří i dodržení vý
Důvody výpovědi
Výpovědní lhůta, tedy doba, po kterou je zaměstnanec i zaměstnavatel vázán pracovní smlouvou po doručení výpovědi, je důležitým aspektem ukončení pracovního poměru. Její délka se řídí Zákoníkem práce a je ovlivněna několika faktory, především důvodem výpovědi.
V případě výpovědi ze strany zaměstnance bez udání důvodu činí výpovědní lhůta standardně dva měsíce. Tato lhůta běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Zaměstnanec tak má dostatek času na nalezení nového zaměstnání a zaměstnavatel na nalezení a zaučení jeho náhrady.
Výpovědní lhůta se může lišit v závislosti na důvodu výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud je výpověď dána z důvodů, které jsou na straně zaměstnavatele, například z důvodu nadbytečnosti, reorganizace firmy nebo rušení provozovny, je výpovědní lhůta zpravidla delší. V takových případech činí výpovědní lhůta minimálně tři měsíce.
Je důležité si uvědomit, že výpovědní lhůta je minimální dobou trvání pracovního poměru po podání výpovědi. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou dohodnout na delší výpovědní lhůtě, než stanovuje zákon. Taková dohoda musí být vždy písemná a součástí výpovědi.
Odstupné
Odstupné je jednorázová platba, kterou zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v případě skončení pracovního poměru. Není to povinná součást odchodu z práce, ale je obvyklé v případech, kdy je zaměstnanec propuštěn z důvodu nadbytečnosti, organizačních změn nebo jiných důvodů, které nesouvisí s jeho výkonem. Výše odstupného se obvykle odvíjí od délky pracovního poměru a výše mzdy. Výpovědní lhůta je doba, po kterou musí zaměstnanec i zaměstnavatel dodržovat vzájemná práva a povinnosti vyplývající z pracovního poměru, i když se rozhodli tento poměr ukončit. Délka výpovědní lhůty je stanovena zákoníkem práce a liší se v závislosti na tom, kdo podává výpověď a z jakého důvodu. Informace o výpovědní lhůtě musí být uvedeny v pracovní smlouvě. Pokud v ní tato informace chybí, platí zákonná výpovědní lhůta. Během výpovědní lhůty má zaměstnanec nárok na placené volno za účelem hledání nového zaměstnání.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Dohoda o rozvázání pracovního poměru je specifickým způsobem ukončení pracovního poměru v České republice. Na rozdíl od výpovědi, která je jednostranným právním úkonem, je dohoda o rozvázání pracovního poměru dvoustranným ujednáním mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. To znamená, že obě strany musí s ukončením pracovního poměru souhlasit a dohodu podepsat.
Důležitým aspektem dohody o rozvázání pracovního poměru je absence výpovědní lhůty, pokud se strany nedohodnou jinak. Výpovědní lhůta je standardně stanovena zákoníkem práce a činí minimálně dva měsíce. V případě dohody o rozvázání pracovního poměru se však zaměstnanec a zaměstnavatel mohou dohodnout na jakémkoli datu ukončení pracovního poměru, a to i na datu dřívějším, než by umožňovala výpovědní lhůta.
Informace o výpovědní lhůtě je klíčová pro obě strany pracovního poměru. Zaměstnanec by si měl být vědom délky výpovědní lhůty, aby mohl včas hledat nové zaměstnání. Zaměstnavatel zase potřebuje znát délku výpovědní lhůty, aby mohl najít za zaměstnance adekvátní náhradu. V případě dohody o rozvázání pracovního poměru se však s ohledem na výpovědní lhůtu postupuje flexibilněji, což může být výhodné pro obě strany.
Zkrácení výpovědní lhůty
V některých případech je možné se dohodnout se zaměstnavatelem na zkrácení výpovědní lhůty. To je obvyklé zejména v situacích, kdy má zaměstnanec již domluvené nové zaměstnání a potřebuje nastoupit co nejdříve. Zaměstnavatel může k takové dohodě přistoupit, pokud mu zkrácení lhůty nezpůsobí vážné potíže. Důležité je, aby byla dohoda o zkrácení výpovědní lhůty písemná a podepsaná oběma stranami.
Kromě dohody se zaměstnavatelem existují i zákonné důvody pro zkrácení výpovědní lhůty. Například v případě, že je zaměstnanci přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, zkracuje se výpovědní lhůta na dva měsíce. Stejná lhůta platí i v případě, že je zaměstnavatel v úpadku nebo hrozí-li mu úpadek.
Je důležité si uvědomit, že zkrácení výpovědní lhůty není nárokové a vždy záleží na dohodě se zaměstnavatelem nebo na splnění zákonných podmínek.
Prodloužení výpovědní lhůty
Výpovědní lhůta, tedy doba, po kterou je zaměstnanec i zaměstnavatel vázán pracovní smlouvou po jejím vypovězení, je standardně dvouměsíční. Začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a nezáleží na tom, zda se jedná o výpověď ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. Existují však situace, kdy se tato lhůta prodlužuje.
Nejčastějším důvodem prodloužení výpovědní doby je nemoc zaměstnance. Pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti v době, kdy by mu měla skončit výpovědní lhůta, prodlužuje se mu automaticky až do dne skončení pracovní neschopnosti. Důležité je zmínit, že toto prodloužení se týká pouze zaměstnanců, nikoliv zaměstnavatelů.
Další situací, kdy se lhůta prodlužuje, je těhotenství a mateřská dovolená. Zaměstnavatel nemůže dát zaměstnankyni výpověď v době těhotenství a ani na mateřské dovolené. Pokud by tak učinil, výpověď by byla neplatná. V těchto případech se výpovědní lhůta posouvá a začíná běžet až po skončení ochranné doby.
Prodloužení výpovědní lhůty se řídí Zákoníkem práce a je důležité se s ním v případě pochybností seznámit.
Zvláštní případy
Existují ale i výjimky, kdy se na vás standardní výpovědní lhůta nevztahuje. Jde například o situace, kdy se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou s kratší výpovědní lhůtou. Taková dohoda musí být vždy písemná a podepsaná oběma stranami. Kratší výpovědní lhůta, než je zákonná, se může uplatnit i v případě, že ji stanovuje kolektivní smlouva. Dále existují případy, kdy může dát zaměstnanec výpověď z pracovního poměru v tzv. zkrácené výpovědní lhůtě, která činí 2 měsíce. To je možné například v případě, že je zaměstnanec uznán dočasně neschopným vykonávat práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo pro ohrožení nemocí z povolání. Zkrácená výpovědní lhůta se uplatní i v případě, že se zaměstnavatel ocitne v úpadku nebo mu hrozí úpadek. V neposlední řadě je nutné zmínit i možnost okamžitého zrušení pracovního poměru, a to jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany zaměstnavatele. Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud je ze strany zaměstnavatele hrubě porušována pracovní smlouva. Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr v případě, že zaměstnanec závažným způsobem poruší pracovní kázeň nebo se dopustí trestného činu.
Délka výpovědní lhůty se řídí zákoníkem práce a závisí na mnoha faktorech, jako je délka pracovního poměru nebo typ výpovědi.
Eliška Dvořáková
Soudní spory
V některých případech může dojít k soudním sporům ohledně výpovědní lhůty. Zaměstnanec se může domnívat, že jeho výpovědní lhůta byla kratší, než umožňuje zákoník práce, nebo že mu zaměstnavatel dal výpověď z neplatných důvodů. V takovém případě se může obrátit na soud a domáhat se nápravy. Soudní spory o výpovědní lhůtu mohou být složité a zdlouhavé. Je proto vhodné obrátit se na odborníka, například na advokáta specializujícího se na pracovní právo, který vám poradí s vašimi právy a povinnostmi. Pamatujte, že dodržování zákonných lhůt a postupů je klíčové pro předcházení sporům a ochranu vašich zájmů.
Kam se obrátit s dotazy
Máte-li další otázky ohledně výpovědní lhůty, existuje několik míst, kam se můžete obrátit pro objasnění:
Váš zaměstnavatel by měl být vaším prvním kontaktním místem. Zná specifika vaší pracovní smlouvy a kolektivní smlouvy, pokud se na vás vztahuje, a může vám poskytnout přesné informace.
Informace o výpovědních lhůtách najdete také v Zákoníku práce, konkrétně v zákoně č. 262/2006 Sb.
Bezplatné právní poradenství v oblasti pracovního práva nabízí řada organizací. Můžete se obrátit na odborovou organizaci, pokud jste jejím členem, nebo na specializované právní poradny.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR poskytuje na svých webových stránkách informace o pracovněprávních otázkách, včetně výpovědních lhůt.
Pamatujte, že neporozumění výpovědní lhůtě může mít negativní dopad na vaše finanční ohodnocení a budoucí pracovní příležitosti. Proto je důležité vyjasnit si veškeré nejasnosti včas a obrátit se na relevantní instituce pro odbornou pomoc.
Publikováno: 15. 08. 2024
Kategorie: právo